Horní Hrad - Hauenštejn

Chystáte se navštívit Zámek Horní Hrad ( původně středověký hrad Hauenstein ) nedaleko Stráže nad Ohří? V tom případě Vám ubytování v našem Pensionu Nataliya v Ostrově nad Ohří nabízí ideální možnost pobytu v těsné blízkosti této památky. Pension je vzdálen pouhých 10 km a autem se dostanete na parkoviště u Horního hradu za 10 minut. Dokonce můžete vyrazit i pěšky a udělat si krásnou procházku. Cyklostezkou se od nás dostanete do Květnové a následně směr Krásný Les a pak už je to jen kousek na Horní Hrad.

Cesta z Pensionu Nataliya na Horní Hrad > Mapa

Horní Hrad

Hrad byl vybudován na skalnaté ostrožně na strategicky velmi výhodném místě k ochraně zemské stezky, která vedla nedalekým údolím Ohře.

Z původního nevelkého hradu vznikl díky dvěma zásadním přestavbám v 19. století prostorný zámek ve stylu anglické novogotiky. Ve 20. století však hrad značně zchátral a uvažovalo se i o jeho demolici. Na začátku nového milénia jej získal soukromý majitel, který okamžitě začal s jeho záchranou.

V současné době je Hauenštejn opět zpřístupněn veřejnosti a nabízí vám možnost sledovat jeho proměny během rozsáhlé obnovy, která se nese v duchu motta „Jak se staví hrad“. Lze si prohlédnout celý areál, vystoupat na bergfritovou věž s výhledem do Krušných a Doupovských hor, navštívit hradní hodovnu v gotickém sklepení, zámeckou kapli, galerii a výstavu dřevěných plastik, Rytířský sál s původním vyřezávaným stropem či projít se rozlehlým arboretem s botanickou zahradou. Na hradě se každoročně koná řada kulturních akcí.

 

Kompletní informace o Zámku Horní Hrad ( Hauenštejn ) naleznete na https://hornihrad.cz/