Cínový důl Rolava a zajatecký tábor Sauersack

Rolava (německy Sauersack) je zaniklá obec v Krušných horách, která se nacházela přibližně 1,5 km severně od Přebuzi v okrese Sokolov v Karlovarském kraji. Osada byla založena zřejmě v 1. polovině 17. století, i když cínová ruda se zde rýžovala již dříve. Zánik obce způsobilo její vylidnění po odsunu německého obyvatelstva a začlenění do hraničního pásma v roce 1951.

Cínový důl RolavaZa druhé světové války byl mezi Rolavou a Jelením vybudován firmou Zinnbergbau Sudetenland závod na těžbu a úpravu cínových rud. Ambiciózní projekt byl firmě vnucen nacistickým režimem, rozvíjel se pod časovým tlakem a s výjimkou závěrečných měsíců provozu skončil hospodářským fiaskem. Areál měl tři sektory, průmyslovou část se správní budovou, těžní jámou a gravitační úpravnou, civilní obytný sektor a nakonec přísně střežený sektor zajateckého tábora. V dolech a povrchových provozech bylo nasazeno v různých obdobích druhé světové války 300 až 450 zajatců z Francie a Sovětského svazu, dále kolem 200 totálně nasazených Poláků, Ukrajinců, Řeků, Italů, Holanďanů, Čechů, přinucených německých horníků a zavlečených etnických Němců z Bukoviny. Těžba a úprava cínové rudy probíhala až do května 1945.

Celému rozsáhlému areálu, se lidově říká „cíňák“. Dodnes zde stojí torza pětipatrové budovy zásobníku rudniny, haly gravitačního rozdružování a kruhový bazén na zahušťování kalů. Dochovaly se také betonové základy řady pomocných budov. Dřevěné budovy, zejména zajateckého tábora, byly zcela likvidovány. Podzemní zatopený labyrint průzkumných, těžebních, dopravních a odvodňovacích chodeb důlního závodu Rolava měří 14 km. Je zdokumentovaný, stejně jako gravitační úpravna s technologií firmy Krupp. V roce 2012 byl tento areál s jedinečně pestrou biodiverzitou, s výskytem chráněných druhů rostlin a živočichů začleněn do národní přírodní rezervace Rolavská vrchoviště. Kromě cínové rudy se na Rolavě dobývaly v 19. století také manganové a železné rudy. V okolí Rolavy se od 19. století až do první republiky těžila v okolních rašeliništích rašelina. Rašelina sloužila především pro vytápění v domácnostech, kde nahrazovala drahé dřevo. Jedno z míst, kde se těžila rašelina, bylo v roce 1992 vyhlášeno přírodní památkou Přebuzské vřesoviště.

Místo areálu bývalé úpravny rud přilákalo i filmaře, kteří zde natáčeli epizodu detektivního seriálu Rapl v hlavní roli s hercem Hynkem Čermákem.

Trasa k cínovému dolu Rolava:

Trasa k cínovému dolu Rolava

Další články a tipy z regionu Krušnohoří a západočeského trojúhelníku

Ubytování Amazon Ostrov

Ubytování Amazon Panattoni Park Ostrov – North Pension Nataliya – ubytování v sousedství Amazon Ostrov.Hledáte komfortní ubytování v těsné blízkosti nové průmyslové zóny Panattoni Park

Číst více »

TrailPark Plešivec

Trailpark Michala Prokopa na Plešivci je zbrusu nový trailpark v České republice vybudovaný pod taktovkou trojnásobného mistra světa ve fourcrossu Michala Prokopa. TrailPark Plešivec je

Číst více »